Takim me Z. Toni Jakimovski, Drejtorin e Përgjithshëm të Qëndrës për Zbatimin e Ligjit në Evropën Juglindore (SELEC)

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Belinda Ikonomi priti në një takim  pune, Drejtorin e Përgjithshëm të Qëndrës për Zbatimin e Ligjit në Evropën Juglindore (SELEC) z. Toni Jakimovski.

Administrata Doganore Shqiptare angazhim maksimal në kontrollin e mallrave me përdorim të dyfishtë

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave, znj. Belinda Ikonomi përshëndeti punimet e takimit rajonal me temë “Programi i Kontrollit të Eksporteve për Mallrat me Përdorim të Dyfishtë”, i cili u mbajt në Tiranë, i mbështetur nga Bashkimi Europian.

DOGANAT, KONTROLLE TË PËRBASHKËTA SHQIPËRI-KOSOVË

Prej disa ditësh, struktura të specializuara Operativo-Hetimore të Administratës Doganore Shqiptare (ADSH) dhe Administratës Doganore të Kosovës (ADK) kryen patrullime të përbashkëta, në të dy anët e kufirit. Deri më tani janë kryer rreth 445 kontrolle të pjesshme dhe të plota në akse rrugore, si dhe u monitorua e gjithë vija e gjelbër. 

DEKLARATË E DREJTORISË SË PËRGJITHSHME TË DOGANAVE

Është shumë e vajtueshme që megjithë sqarimin e bërë dje, Partia Demokratike publikon sot përmes organit të saj të shtypit një foto të trukuar që s'ka asnjë lidhje me automjetet e doganës 

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu zhvillon një vizitë pune në Izrael

Brenda vitit synohet nënshkrimi i marrëveshjes së bashkëpunimit në fushën doganore, Shqipëri-Izrael

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu (Behushi) zhvilloi një vizitë pune në Tel Aviv, me ftesë të Drejtorit të Përgjithshëm të Administratës Doganore izraelite, z. Avraham Ben Ardete.

Administrata Doganore shqiptare në bashkëveprim me një seri agjencish shtetërore hedhin një tjetër hap të rëndësishëm për thjeshtimin e procedurave në funksion të lehtësimit të tregtisë, me aplikimin e konceptit “Single Window”, thënë ndryshe “Sporteli i vetëm doganor”.

DREJTORESHA E PËRGJITHSHME E DOGANAVE ZNJ. PRANVERA FAGU (BEHUSHI) ZHVILLOI NJË VIZITË PUNE NË ADMINISTRATËN DOGANORE AUSTRIAKE

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu (Behushi) zhvilloi një vizitë pune në Vjenë, Austri, ku u takua me zyrtarët më të lartë të Administratës Tatimore dhe Doganore Austriake.

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pravnera Fagu (Behushi) zhvilloi një vizitë pune dyditore në Ankara, Turqi, me ftesë të Ministrisë së Doganave dhe Tregtisë së Turqisë.

Në fokus të kësaj vizite ishte nënshkrimi i Memorandumit të Mirëkuptimit për krijimin e një Komiteti të Përbashkët Doganor, me qëllim promovimin e bashkëpunimit në çështjet doganore. Memorandumi u nënshkrua Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu (Behushi) dhe për Ministrinë e Doganave dhe Tregtisë së Turqisë, nga Nënsekretari Cenap Aşci.

 

SARANDË/ANTIKONTRABANDA DETARE ZBULON NAFTË DHE VAJ KONTRABANDË

Në Degën Doganore Sarandë, Grupi i Antikontrabandës Detare zbuloi sot një sasi prej 1500 litra naftë dhe 200 litra vaj kontrabandë, të padeklaruar, gjatë kontrollit të motopeshkarexhës “Acuario”. Pas konstatimit të sasisë së naftës dhe vajit kontrabandë, subjekti u penalizua, bazuar në Kodin Doganor dhe ligjit për akcizat. Vlera e penaliteteve arrin në rreth 3.7 milionë lekë të vjetra.

TRYEZA E DHOMËS AMERIKANE TË TREGTISË, FAGU: DOGANA, ANGAZHIME DHE NISMA KONKRETE PËR NJË SHËRBIM SA MË CILËSOR NDAJ BIZNESIT

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganës znj. Pranvera Fagu (Behushi) mori pjesë sot në një takim të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë, gjatë të cilit u trajtuan një seri çështjesh të rëndësishme, në kuadër të një klime sa më të mirë bashkëpunimi ndërmjet doganës dhe operatorëve ekonomikë.

KAKAVIJË/SEKUESTROHEN MALLRA KONTRABANDË DHE TË FALSIFIKUARA, NDALOHEN 2 SHTETAS BULLGARË

Në Kakavijë, si rezultat i një operacioni të përbashkët ndërmjet Degës Doganore, Drejtorisë së Antikontrabandës dhe Sektorit të Krimit Ekonomik në Drejtorinë e Policisë Vendore Gjirokastër u bë sekuestrimi i një sasie malli kontrabandë dhe të dyshuara si marka të falsifikuara.

Për pasojë u bë ndalimi i dy shtetasve bullgarë, S.M dhe M.M, për veprën penale “Kontrabandë me mallra të liçensuar” parashikuar nga neni 173 i K.Penal.

OPERACION ANTIKONTRABANDË NË TIRANË, SEKUESTROHEN RRETH 10 MIJË PALË ATLETE DHE SANDALE, MARKA TË FALSIFIKUARA

Strukturat e Antikontrabandës dhe Hetimit në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave në bashkëpunim me Krimin e Ekonomik, Tatimet dhe Prokurorinë finalizuan sot operacionin “Change”, në sajë të të cilit u arrestua shtetasi N.H., administrator i firmës “NMS”, për veprën penale të Kontrabandës me Mallra të Tjera dhe Shkeljes së të Drejtës së Pronësisë Industriale, parashikuar nga Nenet 174 dhe 149.a i K. Penal. Ndërsa, po ndiqet në gjendje të lirë shtetasi A.M.

Deklaratë për shtyp

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave sqaron opinionin publik se në bashkëpunim të ngushtë me Fondin Monetar Ndërkombëtar, si edhe me organizma të tjera vendase dhe të huaja, ka zhvilluar një analizë të thellë të situatës në raport me mbledhjet e të ardhurave gjatë vitit 2015.

Fagu: Të angazhuar për formalizimin e tregut për duhanin vendas

Në kuadër nismës “Bëni Biznes të Pastër”, Dogana Shqiptare në bashkëpunim me Crown Agents dhe kompaninë koncensionare të pullave fiskale SICPA, kanë ndërmarrë një fushatë informimi me fokus luftën kundër informalitetit në tregimin e produkteve të duhanit.

"Në rrugën e duhur për formalizimin e ekonomisë"

Fjala e Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganës, znj. Pranvera Fagu (Behushi) në takimin “Beteja Kundër Informalitetit”:

Së bashku me institucione të tjera, 2 muaj më parë nisëm operacionin më të rëndësishëm, të ndërmarrë në këto 25 vite kundër informalitetit. Sot, 2 muaj më pas, ndonëse një periudhë relativisht të shkurtër që nga fillimi i tij, kemi rezultate konkrete për të ndarë me publikun dhe me bindje sigurojmë këdo, se jemi në rrugën e duhur për formalizimin e ekonomisë.

Inspektim në Korçë dhe Kapshticë, Drejtoresha Fagu: Së shpejti do të hiqet tarifa e dyfishtë e skanimit për biznesin

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganës znj. Pranvera Fagu (Behushi) zhvilloi sot një vizitë në juglindje të vendit, në Korçë dhe Kapshticë, ku inspektoi disa biznese, të prodhimit të mallrave të akcizës dhe biznese fason. 

Kakavijë, zbulohen 31.000 Euro të padeklaruara, të fshehura në automjet

Grupet e përbashkëta Doganë - Crown Agents zbuluan një shumë prej 31.000 Euro, të padeklaruara, në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavijë. Shuma e të hollave u zbulua gjatë një kontrolli të plotë të ushtruar mbi automjetin tip Mercedes Benz, me targë AA 449 BE

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganës inspektime në Gjirokastër, Fagu: Biznesi i rregullt, partner kryesor në luftën kundër informalitetit

Në kuadër të operacionit kundër informalitetit, Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu (Behushi) inspektoi sot disa biznese të mëdha në Qarkun e Gjirokastrës. Në takimet me sipërmarrësit, znj. Fagu theksoi se në operacionin kundër informalitetit, partner kryesor është biznesi i ndershëm. 

Elbasan, Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave takimin për formalizimin e tregtisë së duhanit

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu mori pjesë sot, në Elbasan, në një takim të organizuar nga Prefekti i këtij Qarku z. Arben Kamami, me fokus formalizimin e tregtimit të duhanit në këtë zonë. 

Deklaratë për shtyp

Drejtoria e Përgjithshme e Doganës, lidhur me publikimet në media mbi pagesën në procesin e shërbimit të skanimit të kontejnerëve dhe automjeteve të tjera, për të gjitha ato biznese dhe individë që kanë si veprimtari të tyre importin, eksportin dhe kalimin transit në Republikën e Shqipërisë, sqaron se:

Elbasan, sekustrohen 740 kg duhan, procedim për tregtarët informal

Dega e Doganës Elbasan në bashkëpunim me strukturat e Antikondrabandës në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave dhe Crown Agents, të mbështetuar nga Policia e Shtetit, zhvilluan sot në orët e para të mengjesit një operacion në tregun informal të duhanit, ngritur në sheshin pranë Kryqezimit të Cërrikut.

Gati sistemi i operimit për shërbimin e skanimit të konteinerëve dhe automjeteve të tjera

Është gati sistemi i operimit për shërbimin e skanimit të konteinerëve dhe automjeteve të tjera për të gjitha ato biznese dhe individë që kanë si veprimtari të tyre importin, eksportin dhe kalimin tranzit në Republikën e Shqipërisë. Sikurse është bërë e njohur, Qeveria Shqiptare arriti të zgjidhë me mirëkuptim mosmarrëveshjet lidhur me kontratën koncesionare me shoqërinë "S2 Albania shpk" dhe "Rapiscan Systems Inc" me objekt financimin, ngritjen dhe operimin e shërbimit të skanimit të konteinerëve e automjeteve të tjera në Republikën e Shqipërisë dhe tarifës së shërbimit të skanimit.

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave takohet  me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri,  SHTZ Nicholas Cannon

Në takim, Ambasadori Nicholas Cannon  shprehu mbështetje për fushaten kunder informalitetit.
Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu zhvilloi sot një takim pune me Ambasadorin e MB në Tiranë, z. Nicholas Cannon, ku mori pjesë edhe Zv/Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Zamir Shtylla.

Të angazhuar, për një dimension të ri në luftën e përbashkët kundër informalitetit

Fjala e znj. Pranvera Fagu, Drejtor i Përgjithshëm i Doganave, në aktivitetin për lançimin e fushatës kundra informalitetit:

Zhvillime të tjera janë në proces. Kanë filluar procedurat e nevojshme për Akreditimin e Laboratorit Doganor dhe për ndërtimin e një laboratori të ri, nga më modernët në rajon.Fillon së shpejti ndërtimi i Pikës së re të Kalimit të Kufirit të Hanit të Hotit dhe ndërtimi i Pikës së përbashkët të Kalimit Kufitar me Kosovën, në Morinë. 

DEKLARATË E DREJTORISË SË PËRGJITHSHME TË DOGANAVE -26.08.2016

Është shumë e vajtueshme që megjithë sqarimin e bërë dje, Partia Demokratike publikon sot përmes organit të saj të shtypit një foto të trukuar që s'ka asnjë lidhje me automjetet e doganës