Fagu: Të angazhuar për formalizimin e tregut për duhanin vendas

Në kuadër nismës “Bëni Biznes të Pastër”, Dogana Shqiptare në bashkëpunim me Crown Agents dhe kompaninë koncensionare të pullave fiskale SICPA, kanë ndërmarrë një fushatë informimi me fokus luftën kundër informalitetit në tregimin e produkteve të duhanit.

"Në rrugën e duhur për formalizimin e ekonomisë"

Fjala e Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganës, znj. Pranvera Fagu (Behushi) në takimin “Beteja Kundër Informalitetit”:

Së bashku me institucione të tjera, 2 muaj më parë nisëm operacionin më të rëndësishëm, të ndërmarrë në këto 25 vite kundër informalitetit. Sot, 2 muaj më pas, ndonëse një periudhë relativisht të shkurtër që nga fillimi i tij, kemi rezultate konkrete për të ndarë me publikun dhe me bindje sigurojmë këdo, se jemi në rrugën e duhur për formalizimin e ekonomisë.

Inspektim në Korçë dhe Kapshticë, Drejtoresha Fagu: Së shpejti do të hiqet tarifa e dyfishtë e skanimit për biznesin

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganës znj. Pranvera Fagu (Behushi) zhvilloi sot një vizitë në juglindje të vendit, në Korçë dhe Kapshticë, ku inspektoi disa biznese, të prodhimit të mallrave të akcizës dhe biznese fason. 

Kakavijë, zbulohen 31.000 Euro të padeklaruara, të fshehura në automjet

Grupet e përbashkëta Doganë - Crown Agents zbuluan një shumë prej 31.000 Euro, të padeklaruara, në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavijë. Shuma e të hollave u zbulua gjatë një kontrolli të plotë të ushtruar mbi automjetin tip Mercedes Benz, me targë AA 449 BE

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganës inspektime në Gjirokastër, Fagu: Biznesi i rregullt, partner kryesor në luftën kundër informalitetit

Në kuadër të operacionit kundër informalitetit, Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu (Behushi) inspektoi sot disa biznese të mëdha në Qarkun e Gjirokastrës. Në takimet me sipërmarrësit, znj. Fagu theksoi se në operacionin kundër informalitetit, partner kryesor është biznesi i ndershëm. 

Elbasan, Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave takimin për formalizimin e tregtisë së duhanit

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu mori pjesë sot, në Elbasan, në një takim të organizuar nga Prefekti i këtij Qarku z. Arben Kamami, me fokus formalizimin e tregtimit të duhanit në këtë zonë. 

Deklaratë për shtyp

Drejtoria e Përgjithshme e Doganës, lidhur me publikimet në media mbi pagesën në procesin e shërbimit të skanimit të kontejnerëve dhe automjeteve të tjera, për të gjitha ato biznese dhe individë që kanë si veprimtari të tyre importin, eksportin dhe kalimin transit në Republikën e Shqipërisë, sqaron se:

Elbasan, sekustrohen 740 kg duhan, procedim për tregtarët informal

Dega e Doganës Elbasan në bashkëpunim me strukturat e Antikondrabandës në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave dhe Crown Agents, të mbështetuar nga Policia e Shtetit, zhvilluan sot në orët e para të mengjesit një operacion në tregun informal të duhanit, ngritur në sheshin pranë Kryqezimit të Cërrikut.

Gati sistemi i operimit për shërbimin e skanimit të konteinerëve dhe automjeteve të tjera

Është gati sistemi i operimit për shërbimin e skanimit të konteinerëve dhe automjeteve të tjera për të gjitha ato biznese dhe individë që kanë si veprimtari të tyre importin, eksportin dhe kalimin tranzit në Republikën e Shqipërisë. Sikurse është bërë e njohur, Qeveria Shqiptare arriti të zgjidhë me mirëkuptim mosmarrëveshjet lidhur me kontratën koncesionare me shoqërinë "S2 Albania shpk" dhe "Rapiscan Systems Inc" me objekt financimin, ngritjen dhe operimin e shërbimit të skanimit të konteinerëve e automjeteve të tjera në Republikën e Shqipërisë dhe tarifës së shërbimit të skanimit.

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave takohet  me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri,  SHTZ Nicholas Cannon

Në takim, Ambasadori Nicholas Cannon  shprehu mbështetje për fushaten kunder informalitetit.
Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu zhvilloi sot një takim pune me Ambasadorin e MB në Tiranë, z. Nicholas Cannon, ku mori pjesë edhe Zv/Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Zamir Shtylla.

Të angazhuar, për një dimension të ri në luftën e përbashkët kundër informalitetit

Fjala e znj. Pranvera Fagu, Drejtor i Përgjithshëm i Doganave, në aktivitetin për lançimin e fushatës kundra informalitetit:

Zhvillime të tjera janë në proces. Kanë filluar procedurat e nevojshme për Akreditimin e Laboratorit Doganor dhe për ndërtimin e një laboratori të ri, nga më modernët në rajon.Fillon së shpejti ndërtimi i Pikës së re të Kalimit të Kufirit të Hanit të Hotit dhe ndërtimi i Pikës së përbashkët të Kalimit Kufitar me Kosovën, në Morinë. 

Aksion kundër prodhimit dhe tregtimit ilegal të produkteve të duhanit në Shkodër

Në kuadër të luftës kundër informalitetit, të orientuar nga strukturat e inteligjencës operative, grupet e Antikontrabandës të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave dhe grupet operative të Crown Agents, në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, Policinë e Shtetit dhe mbështetur nga organi i Prokurorisë, vijuan sot në Shkodër fazën e dytë të aksionit kundër prodhimit dhe tregtimit ilegal të produkteve të duhanit. 

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave takohet  me Ambasadorin e Turqisë në Shqipëri, Hidayet Bayraktar

Në takim, Ambasadori Hidayet Bayraktar shprehu mbështetje për iniciativën e Kryeministrit Rama në luftën kundër informalitetit, duke inkurajuar administratën doganore në këtë aksion.
Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave znj. Pranvera Fagu zhvilloi sot një takim pune me Ambasadorin e Turqisë në Tiranë, z. Hidayet Bayraktar, ku mori pjesë edhe Zv/Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Zamir Shtylla.

Të nderuar operatorë ekonomikë,  

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave informon se për arsye të vënies në funksionim të një sistemi më të avancuar kompjuterik, përmirësim i sistemit aktual ASYCUDA Word, mund të ketë shkëputje të sistemit duke filluar nga dita e enjte, 20 gusht 2015, ora 20:00 deri ditën e premte, në orën 08:00, si dhe ditën e hënë, 24 gusht 2015, nga ora 20:00 deri në orën 08:00 të ditës së martë.

Çdo operator ekonomik dhe përdorues i sistemit mund të shkruajë në adresën zyrtare helpdesk@dogana.gov.al dhe atë në Asycuda World helpdesk për çdo problematikë që mund t’iu shfaqet. Për çdo kërkesë tuajën, Drejtoria e IT-së do të japë sugjerimet dhe suportin e vazhdueshëm deri në zgjidhjen e problematikës.

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave kërkon mirëkuptimin dhe bashkëpunimin tuaj.

Mbi publikimin e listës së subjekteve që ushtrojnë  aktivitetin  e  peshkimit

Në zbatim të pikes 5 të  Udhëzimit  nr.18, dt. 15.06.2015  të  Ministrit  të  Financave  dhe Ministrit të Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave  “Për proçedurat dhe kriteret e furnizimit të anijeve të peshkimit me karburant  (gazoil) me përjashtim nga taksa e qarkullimit, taksa e karbonit dhe akciza”, 

Autoriteti Doganor Sekuestron 172 kilogramë duhan të grirë kondrabandë

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave (D.P.D) në vijim të aksionit kundër informalitetit dhe tregtimit të mallrave kontrabandë organizoi kontrolle në terren në Elbasan dhe në Bashkinë e Kamzës.Departamenti Operativ Hetimor pranë D.P.D. në bashkëpunim me ekspertët e “Crown Agents” konstatuan/zbuluan në treg sasi të konsiderueshme duhani të grirë kondrabandë, 172 kilogamë.

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave dërgon 3 shtetas për ndjekje penale për 'tregtim mallrash kontrabandë’ dhe ‘kontrabandim mallrash me akcizë’

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave në kuadrin e luftës kundër informalitetit nëpërmjet sturkurave të saj të Departamentit Operativ Hetimor dhe në bashkëpunim me ekspertët e Crown Agents  ka ushtruar kontrolle në qytetin e Tiranës dhe Shkodrës në subjekte që në mënyrë të paligjshme tregtojnë duhan.

Dogana Shqiptare gjobit kompaninë Tea Construction & Petrol sh. a.

Grupet e përbashkëta operative të Doganës dhe Crown Agents, të mbështetur nga Sektori i Akcizës së Degës Doganore Fier dhe Drejtoria e Hetimit në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, ushtruan kontroll në kompaninë Tea Construction & Petrol në datën 2 qershor 2015.

Dogana Shqiptare teston integritetin e punonjësve

Një pjesë e punonjësve të Doganave i janë nënshtruar testeve të integritetit duke filluar nga muaji prill i këtij viti. Testet janë organizuar nga Drejtoria e Investigimit të Brendshëm dhe Anti-Korrupsionit (DIBAK) në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, me mbështetjen e ekipit Anti-Korrupsion të Crown Agents.

Ambasada e SHBA dhuron dy automjete patrullimi per njësinë e Antikontrabandës së Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave

Sot, në Terminalin Doganor të Tiranës, Z. Zamir Shtylla, Zv/Drejtor i Përgjithshëm i Doganave dhe Drejtor i Departamentit Operativ Hetimor u takua me Zv/Ambasadorin e SHBA, Z. Henry V. Jardine ne ceremonine e organizuar me rastin e dhurimit të dy automjeteve të specializuara per njësinë e Antikontrabandës, dhe pajisje kontrolli, donacion i realizuar nëpërmjet Programit EXBS (Programi për Kontrollin e Eksporteve dhe Sigurinë Kufitare).

Zbulohet rast masiv i prodhimit të jashtëligjshëm të cigareve në rrethin e Elbasanit

Grupet e përbashkëta operative Doganë-Crown Agents, në bashkëpunim me Drejtorinë e Hetimit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave dhe Sektorin Kundër Krimit Ekonomik ushtruan kontroll në ambientet e subjektit A. T., në Librazhd.

Zbulohen katër raste të shkeljes së të Drejtave të Pronësisë Intelektuale

Grupet operative të Anti-Kontrabandës dhe grupet e përbashkëta Doganë-Crown Agents kanë arritur të zbulojnë katër raste të dyshuara si shkelje e të Drejtave të Pronësisë Intelektuale, gjatë periudhës mars-prill 2015. 

Rezultatet e fushatës “Bëni Biznes të Pastër”

 110 subjekte kapen me shkelje, zbulohen dhe sekuestrohen mbi 60 mijë litra alkool i pafiskalizuar

Në datë 19 Mars 2015 Dogana Shqiptare në bashkëpunim të ngushtë me Crown Agents dhe kompaninë koncensionare të pullave fiskale SICPA, lançuan fushatën “Bëni Biznes të Pastër”, në kuadër të luftës kundër informalitetit me produktet e akcizës.

Zbulohet rast kontrabandimi i mishit të derrit në Degën Doganore të Kapshticës

Grupet e përbashkëta operative Doganë-Crown Agents kanë zbuluar ditën e djeshme, në Pikën e Kalimit Kufitar të Kapshticës, një sasi të konsiderueshme mishi e cila po kontrabandohej në një automjet privat.

Zbulohet rast prodhimi i paautorizuar dhe i jashtëligjshëm i produkteve të akcizës

Grupet e përbashkëta operative të Doganës dhe Crown Agents, të mbështetur nga Sektori i Akcizës së Degës Doganore Durrës dhe Drejtoria e Hetimit në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, ushtruan kontroll në datën 23 mars në ambientet e subjektit F. K., në fshatin Mazhe, të Komunës Bubq, në rrethin e Krujës.

Pezullohen dhe dërgohen per ndjekje Penale 8 punonjës të Doganës së Kakavijës dhe 2 shoferë, - futën trailera kontrabandë në kufi

Departamenti Operativo-Hetimor, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, zbuloi dhe hetoi një veprimtari të organizuar kriminale të disa personave në bashkëpunim me punonjës të doganës së Kakavijës, të cilët kanë futur në territorin Shqiptar mallra kontrabandë

DOGANA SHQIPTARE FUSHATË SENSIBILIZIMI DHE KONTROLLI PËR PIJET ALKOOLIKE: “BËNI BIZNES TË PASTËR!”

Dogana Shqiptare gjatë muajit Mars 2015, në bashkëpunim me Crown Agents dhe SICPA, do të nisë një fushatë sensibilizimi dhe kontrolli për të gjithë pikat e shitjes me shumicë dhe pakicë të pijeve alkoolike në të gjithë Shqipërinë.